Migrace a upgrade nástroje pro výpočet kapitálové přiměřenosti

Cíl projektu

Upgrade nástroje pro výpočet kapitálové přiměřenosti a COREP reporting a integrace společností Wuestenrot hypoteční banka a Wuestenrot stavební spořitelní do toho nástroje.

MONETA Money Bank, a. s.

MONETA Money Bank, a. s. patří k předním bankám na českém bankovním trhu a je průkopníkem v digitalizaci finančních produktů. Má pevnou pozici na trhu úvěrových produktů pro české domácnosti, i rostoucí postavení v oblasti úvěrů pro živnostníky, malé a střední podniky. Svým klientům nabízí špičkové digitální služby/řešení, zároveň jim poskytuje komfort a zázemí poboček v regionech, kde žijí.

MONETA využívá k výpočtu kapitálové přiměřenosti jak pro interní potřeby, tak i pro účely regulatorního COREP reportingu nástroje společnosti Moody’s. Protože původně používaná verze tohoto nástroje - Risk Authority byla silně customizovaná a zastaralá, a Moody’s nabízí nejnovější generaci produktu pod názvem Banking Cloud jako SaaS. Bylo rozhodnuto, že v rámci integrace společností Wuestenrot do skupiny Moneta dojde i k migraci mezi těmito dvěma nástroji.

Vždy jsem klidný a pečlivě analyzuji celý projekt. Na začátku jsme si neuvědomovali, co vše nás čeká. Reagovat na tolik změn v průběhu projektu byla velká výzva, ale povedlo se!

Karel Švec

Hlavní analytik

Komponenty řešení

V rámci projektu bylo třeba řešit několik rovin:

1

Rozšíření interního datamartu, aby vyhovoval datovým požadavkům Banking Cloud na vstupní data, a byl schopen konzumovat data výstupní.

2

Napojení infrastruktury MMB na Banking Cloud včetně vyřešení autentifikace uživatelů pro přístup přes webovou aplikaci a integraci nástroje pro dávkový přenos dat mezi MMB a Banking Cloud.

3

Spolupráci s Moody’s na nastavení výpočetního prostředí Banking Cloud a parametrů jako algoritmů, aby vyhovovalo struktuře portfolia MMB, reportingovým požadavkům ČNB a požadavkům na optimalizaci kapitálové přiměřenosti.

4

Validaci COREP reportů, které byly výstupem z Banking Cloud, a jejich nahrání do reportingového nástroje, kterým MMB zajišťuje reporting do ČNB.

5

Rozšíření datové základny o data společností Wuestenrot, vyřešení nekonzistencí mezi původním reportingovým nástrojem Wuestenrot a Banking Cloud.

Konzultanti společnosti epptec zajišťovali

Koordinaci činností na straně MMB včetně koordinace s paralelně probíhající aktivitou migrace Wuestenrot dat do datových skladů MMB.

Komunikaci mezi vývojáři interního aplikací (datamart, datový hub), business vlastníky (oddělení kapitálové přiměřenosti) a konzultanty Moody’.

Analýzu, specifikaci a dokumentaci pro jednotlivé části řešení.

Tvorbu a exekuci části testovacích scénářů.

Projekt trval téměř 10 měsíců a největším oříškem se ukázala být customizace a vývoj Banking Cloud na straně Moody’s, neboť tento nástroj nebyl zdaleka připraven na požadavky české regulace, a v průběhu projektu se v rámci každoměsíčních releasů Banking Cloud měnily požadavky na zasílaná data zasílaná, stejně tak jako i jeho výstupy.

Velice si ceníme spolupráce s firmou epptec na projektu migrace stávajícího lokálně nainstalovaného řešení pro výpočet rizikově vážených aktiv a souvisejícího COREP reportingu do cloudového prostředí. Jejich zkušení zaměstnanci byli cenným přínosem při implementaci, testování i organizaci tohoto projektu.

Ctibor Šedivý

Capital Adequacy Manager

Zanechte nám vzkaz, ozveme se vám

Děkujeme, vaší zprávu jsme úspěšně přijali.
Budeme vás kontaktovat co nejdříve.
Něco se pokazilo. Zkuste to prosím znovu.

O Vaše data se staráme dle našich
Zásad ochrany osobních údajů.

Nebo nám rovnou zavolejte

Václav Kandrnal

Lead consultant & co-founder
+420 608 406 426
vaclav.kandrnal@epptec.eu

Petr Lev

Lead consultant & co-founder
+420 724 312 405
petr.lev@epptec.eu